درمانگاههای فوق تخصصی

//درمانگاههای فوق تخصصی

درمانگاههای فوق تخصصی

درمانگاه های مجهز چشم پزشکی مرکز فوق تخصصی رازی همه روزه به جز ایام تعطیل از ساعت ۷ صبح تا ۷ شب آماده خدمت رسانی به بیماران چشمی میباشند. در این درمانگاه ها با حضور اساتید سرشناس کشور و نیز چشم پزشکان جوان نخبه بیماری های مختلف چشم از جمله موارد زیر مورد ارزیابی، تشخیص و درمان قرار می گیرند:

کاتاراکت:

آب مروارید یا کاتاراکت شایع ترین بیماری چشم به شمار می رود. این بیماری می تواند ناشی از عوامل گوناگون باشد که عمدتا عبارتند از :

کاتاراکت ناشی از افزایش سن که بیشترین علت بروز کاتاراکت را تشکیل می دهد.

کاتاراکت مادرزادی: برخی نوزادان گاه با کاتاراکت به دنیا آمده یا در کودکی دچار آن می شوند که معمولا دوطرفه است. این نوع کاتاراکت معمولا تأثیری روی بینائی ندارد اما اگر اثر گذار باشند باید برطرف شود.

کاتاراکت ثانویه که معمولا در افرادی ایجاد می شود که دچار بیماری های دیگری از قبیل دیابت هستند و یا گاه به علت استفاده از کورتیکوستروئیدها دچار آن می شوند.

کاتاراکت ناشی از حوادث که معمولا مدت کوتاهی پس از بروز یک حادثه یا از سالها پس از آن بروز می نماید.

در درمانگاه کاتاراکت بیشتر چشم پزشکان ما این بیماری را به بهترین نحو و با بهره گیری از دستگاه ها و تجهیزات پیشرفته درمان می کنند .

قرنیه و بیماری های خارجی چشم:

در این درمانگاه بیماری های قرنیه و بخش خارجی چشم شامل قرنیه، صلبیه ( اسکلرا)، ملتحمه و پلکها مورد ارزیابی، معاینه ودرمان قرار می گیرند.

چشم پزشکان در این درمانگاه دوره فلوشیپ و فوق تخصص را در زمینه اینگونه بیماری ها پشت سر گذاشته اند.

قرنیه بخش شفاف قسمت جلوئی کره چشم را شامل می شود. مابقی کره چشم را لایه ضخیم، مقاوم و سفیدی به نام صلبیه یا اسکلرا در بر می گیرد که در واقع دیواره کره چشم به شمار می رود. ملتحمه پرده بسیار نازکی است که روی اسکلرا کشیده شده از آن حمایت می کند. پلک نقش حمایت از این ارگانها در سطح دردسترس چشم و نیز مرطوب نگاه داشتن آنها با هر پلک زدن بر عهده دارد.

عوامل متعددی می توانند موجب بروز بیماری در این ناحیه شوند از جمله عفونت، کدورت و آسیب بافتی قرنیه(دیستروفی)، آسیبهای ناشی از ضربه و صدمات. همچنین برخی بیماری های مادرزادی و تغییر حالت دهنده نیز می توانند این قسمت از چشم را تحت تأثیر قراردهند.

بیشترین مواردی که به درمانگاه قرنیه و سگمان قدامی مراجعه می کنند عبارتند از: خراشها و زخمهای قرنیه دیستروفی قرنیه آلرژی التهاب قرنیه ( کراتیت) کنژانکتیویت قوز قرنیه یا کراتوکونوس خشکی چشم ناخنک و پینگوکولا زخمهای عود کننده قرنیه درمان این بیماری ها طیف وسیعی از درمانهای داروئی و جراحی را در بر می گیرد.

بسیاری از چشم پزشکان فوق متخصص ما در رشته قرنیه وبیماری های خارجی چشم از اساتید بنام و سرشناس دانشگاه ها می باشند.

گلوکوم یا آب سیاه:

گلوکوم یا آب سیاه به آن دسته از عوارض اطلاق می گردد که موجب بروز آسیب در عصبب بینائی می شوند. این عصب نقش اساسی در پدیده بینائی دارد و هرگونه آسیب به آن می تواند موجب بروز اختلال غیر قابل برگشت در میزان بینائی گردد.

این آسیب عمدتا به علت افزایش غیر طبیعی فشار داخل چشمی ایجاد می شود. گلوکوم یکی از عوامل اصلی نابینائی در جهان است. ده ها میلیون تن درسراسر جهان از این بیماری رنج می برند و همه ساله هزاران نفر به علت این بیماری بینائی خود را از دست می دهند.

این بیماری می تواند در هر سنی ایجاد شود اما شیوع آن بیشتر در سنین میانسالی به بعد است. نوع شایع این بیماری متأسفانه هیچگونه علائم اولیه نداشته و به تدریج اثر خود را ایجاد می کند و تنها وقتی موجب بروز حس اختلال جدی در دید می شود که به مراحل پیشرفته رسیده باشد.

نابینائی ناشی از گلوکوم برگشت ناپذیر است. این امر معاینه دوره ای چشمها و اندازه گیری فشار داخل چشم را ضروری می سازد.

با تشخیص آب سیاه در مراحل اولیه می توان سرعت از دست دادن بینائی را کاهش داد و یا آن را متوقف ساخت.

در بیشتر موارد درمان گلوکوم باید تا پایان عمر ادامه یابد. مبارزه با گلوکوم مبتنی بر ۳ اصل درمان کلینیکی ، آموزش و پژوهش و تحقیق استوار است. آقای دکتر حیدر امینی یکی از اولین چشم پزشکان ایرانی است که به طور تخصصی بر روی این بیماری فعالیت میکند و در این مرکز فعال هستند.

در مرکز فوق تخصصی چشم پزشکی رازی چشم پزشکان متخصص این امر با تشخیص و درمان مناسب، ارائه آموزشهای مناسب به بیماران و تحقیق برای رسیدن به مراحل پیشرفته تری از درمان بیماری به مبارزه جدی با این بیماری می پردازند.

اصلاح عیوب انکساری چشم ( لیزیک ولازک):

امروزه رایح ترین راه استفاده از لیزر اکسایمر برای برطرف کردن عیوب انکساری و بی نیاز شدن از عینک می باشد.

عیوب انکساری چشم شامل نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیر چشمی است که این آخری در سنین بعد از ۴۰ سالگی به علت ایجاد وقفه در عملکرد تطابقی لنز طبیعی چشمها برای دیدن فواصل دور و نزدیک بوجود می آید و منجر به نیاز به استفاده از عینک برای مطالعه می شود.

اصلاح عیوب انکساری چشم توسط لیزر اکسایمر را اصطلاحا جراحی رفراکتیو می نامند و امروزه بیشترین شیوه های رایج در جهان برای انجام این جراحی دو شیوه لیزیک و لازک می باشد. در مرکز فوق تخصصی رازی این جراحی بوسیله دستگاه پیشرفته شوییند ۲۰۱۸ ساخت اروپا و بالاترین تکنیک روز دنیا انجام میگیرد.

در لیزیک ابتدا توسط دستگاهی به نام میکروکراتوم لایه ای از قرنیه برداشته می شود و سپس بر سطح میانی ایجاد شده از قرنیه لیزر تابانده می شود و با تغییر انحنای قرنیه و ایجاد انحنای جدید نیاز به عینک برطرف می شود. پس از آن لایه قرنیه به جای اولیه بازگردانده شده چشم برای چند روز پانسمان می شود تا به تدریج دید طبیعی به دست آید.

در لازک این عمل با کنار زدن لایه بسیار نازک سطح قرنیه انجام می شود و در واقع لیزر به سطح قرنیه تابانده می شود. تصمیم برای انجام عمل معمولا پس از معاینه توسط یکی از چشم پزشکان مرکز فوق تخصصی رازی و انجام تصویر برداری ها و آزمایشهای لازم که به دقت انجام میگیرد صورت می پذیرد. منظور از گذراندن این مراحل اطمینان از امکان انجام عمل برای فرد داوطلب و نیز نتایج موفقیت آمیز بعد از عمل می باشد. در صورت وجود شرایط خاص یا عدم امکان انجام عمل پزشک معاینه کننده توضیحات کامل را به مراجعه کننده داده وی را راهنمائی می نماید.

پس از انجام عمل جراح بسته به نوع عمل انجام شده دستورات لازم را به بیمار داده و راهنمائی های لازم را ارائه می دهد.

شبکیه ( ویتره و رتین)

فوق متخصصان شبکیه در مرکز فوق تخصصی رازی دوره فلوشیپ برای درمان اختصاصی بیماری های شبکیه و زجاجیه را پشت سر گذاشته اند و از چشم پزشکان برجسته در این زمینه به شمار می روند.

زجاجیه یا ویتره ماده ژلاتینی است که فضای بین قسمت پیشین و پسین چشم را پر کرده شکل کروی چشم را حفظ می نماید.

شبکیه یا رتین لایه ای حساس به نور در قسمت خلفی داخلی کره چشم است که نور را به سیگنال های الکتریکی تبدیل کرده به قسمتهای بینائی در مغز ارسال می نماید.

چشم پزشکان فوق متخصص ما طیف وسیعی از بیمهاری های ویتره و رتین را درمان می کنند از جمله: استحاله ماکولای وابسته به سن، ایجاد جرقه و مگس پران، بیماری های شبکیه ناشی از دیابت، انسداد عروقی شامل انسدادهای وریدی و شریانی، پارگی شبکیه، جدا شدگی شبکیه، بیماری های ارثی شبکیه، آسیبهای عمیق چشمی ناشی از تروما، و سرطانهای چشمی.

در مرکز فوق تخصصی رازی همچنین بخش تکمیلی تصویر برداری از رتین شامل عکسبرداری از شبکیه با کیفیت بالا، آنژیوگرافی همراه با تزریق فلورسئین، آی سی جی آنژیوگرافی، OCT، و سونوگرافی از رتین خدمات کاملی را به بیماران گرامی ارائه می دهد.

درمان زجاجیه و شبکیه شامل درمان داروئی، درمان با استفاده از لیزرهای شبکیه ، تزریق داخل چشمی و سرانجام انجام عمل جراحی است.

چشم اطفال واسترابیسم

این درمانگاه با حضور چشم پزشکان فوق متخصص خدمات کامل و جامعی در زمینه تشخیص ودرمان بیماری های چشم اطفال و نیز درمان استرابیسم (انحراف چشم) در اطفال و بالغین ارائه می نماید.

در درمانگاه چشم اطفال و استرابیسم طیف وسیعی از معاینات تشخیصی درمانی صورت می گیرد، از یک معاینه ساده گرفته تا مواردی مثل تنبلی چشم که به مراجعات مکرر نیاز دارد و همچنین پیگیری مواردی از بیماری های خاص در اطفال. شیوه های تشخیصی و درمانی در این درمانگاه نوزادان، کودکان ونوجوانان را شامل می شود.

هر یک از چشم پزشکان ما در این بخش دوره های فوق تخصصی چشم اطفال و استرابیسم را طی کرده اند.

ما معتقدیم برای رسیدن به نتایج مطلوب دردرمان چشم اطفال فراهم ساختن محیطی مناسب با روحیه کودکان و رفتار طبق میل آنها ضروری است.

از این رو پرسنل این مرکز آموزش دیده اند که در رفتار با اطفال با آرامش و صبر تمام عمل کرده و به آنها که معمولا از حضور در مراکز درمانی مضطرب میشوند آرامش بخشند.
در درمانگاه چشم اطفال واسترابیسم موارد زیر مورد معاینه و درمان قرار می گیرند:

آزمایشهای کامل بینائی برای گروههای سنی مختلف، کودکان پیش دبستانی و نیز درسنین مدرسه.
ارزیابی ودرمان انحراف چشم. درمان صحیح استرابیسم درسنین کودکی به منظور دستیابی به بینائی طبیعی دربقیه سالهای زندگی امری بسیار مهم به شمارمی رود.
تشخیص ودرمان بیماری های شبکیه، گلوکوم مادرزادی، کاتاراکت مادرزادی، تنبلی چشم و اختلال مجرای اشکی
مراقبت از بیماریهای چشمی ثانویه به بیماری های ژنتیک
مراقبت از صدمات چشمی ناشی از ضربه و تروما در اطفال در صورت وجود بیماری خاص یا اختلال بینائی در کودک گاه چشم پزشک متخصص توصیه به مراجعات مکرر تا رسیدن به شرایط مطلوب می نماید که با توجه به ضرورت رسیدگی به چشم کودکان برای جلوگیری از بروز اختلالات پایدار اینگونه مراجعات بسیارضروری می باشند.
در مرکز فوق تخصصی رازی جراحان فوق متخصص عملهای جراحی استرابیسم ( انحراف چشم) را در کودکان و بزرگسالان با مهارت بسیار انجام می دهند و جزو بهترین ها در این رشته به شمار می روند. آقای دکتر علیرضا کشتکار جعفری، آقای دکتر ضیاالدین یزدیان و آقای دکتر فرامرز انوری از اساتید بنام این رشته در این مرکز فعال هستند.

جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم:

در این درمانگاه ناهنجاری ها، صدمات و آسیبهای وارد شده به پلکها، مجرای اشکی و کاسه چشم مورد معاینه، تشخیص و تعیین پروتوکل درمانی قرار میگیرند.

این معاینات شامل بررسی های قبل و بعد از عمل جراحی می شود.

در درمانگاه جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم مواردی از قبیل کودکان وبالغینی که دچار ناهنجاری های ژنتیکی پلکها و ابروها هستند و نیز ناهنجاری های ناشی از سن، صدمات و یا جراحی های قبلی مورد ارزیابی قرار میگیرند. همچنین جراحان ما عملهای متعدد زیبائی نواحی اطراف چشم از جمله ترمیم ناهنجاری پلکها ( بلفاروپلاستی) و تزریق بوتوکس برای برطرف سازی چین وچروک را در این درمانگاه هنرمندانه طراحی وبرنامه ریزی میکنند.

بررسی و تصمیم گیری در خصوص مواردی از قبیل تخلیه چشم، صدمات پلک و کاسه چشم، پلک زدنهای ناخواسته، چرخش لبه پلکها به داخل ( انتروپیون) و یا خارج (اکتروپیون)، افتادگی پلک، ترمیم کانال اشکی و برداشتن تومورهای پلک و دیگر موارد مشابه نیز در این درمانگاه انجام می پذیرد.

به وسیله | ۱۳۹۷-۱۰-۱۸ ۱۲:۱۲:۵۶ +۰۰:۰۰ دی ۱۸ام, ۱۳۹۷|خدمات|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه