عوارض سیگار برای چشم

//عوارض سیگار برای چشم

عوارض سیگار برای چشم

هر سال میلیارد‌ها تومان صرف واردات، تولید و استعمال دخانیات شده و از سوی دیگر سالانه حدود ۵۵هزار مرگ به دلیل مصرف فرآورده‌های دخانی در کشور اتفاق می‌افتد.

همچنین دود ناشی از سوختن مواد دخانی حاوی ۴ هزار ماده سمی می‌باشد که سرطان‌زایی ۱۲ ماده ثابت شده است. متاسفانه هر ۶ ثانیه یک نفر در جهان و هر ۱۰ دقیقه یک نفر در ایران به دلیل استعمال دخانیات جان خود را از دست می‎دهد. دستگاه بینایی انسان پس از دستگاه تنفسی و گوارشی، سومین ارگان بدن است که در اثر استعمال دخانیات دچار آسیب‌های جدی و بعضاً غیرقابل جبران می‌شود. فرسودگی پرده شبکیه از مهمترین این موارد است.

چشم پزشکان می‌‌گویند زمینه اصلی بروز این عارضه، ارثی است؛ اما مسائل دیگر از جمله کشیدن سیگار و قلیان احتمال وقوع آن را افزایش می‌دهد.

متاسفانه عدم آگاهی از مضرات و خطرات قلیان، باعث شده جوانان فکر کنند دود قلیان کم خطرتر از سیگار است، در حالی که عکس این وضعیت مصداق دارد و خطر دود قلیان بسیار بیشتر از سیگار است و دستگاه بینایی را به شدت در معرض آسیب قرار می‌دهد. به‌عنوان نمونه، می‌توان به آسیب شبکیه اشاره کرد که می‌تواند موجب کم بینایی و نابینایی شود.
علاوه بر آن مصرف مواد دخانی، فشارخون بالا را در پی دارد و این عارضه به نوع دیگری سلامت چشم‌ها را تهدید می‌کند. جالب اینکه انسداد عروق پرده شبکیه به عنوان سومین بیماری مهم شبکیه شناخته شده و فشارخون، چربی و دیابت، از عوامل اصلی بروز این عارضه چشمی به شمار می‌روند.

به وسیله | ۱۳۹۶-۱۱-۱۷ ۱۰:۴۵:۱۱ +۰۰:۰۰ بهمن ۱۷ام, ۱۳۹۶|تازه ها|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه