خدمات ما

/خدمات ما
خدمات ما ۱۳۹۷-۶-۱۱ ۱۳:۵۸:۰۹ +۰۰:۰۰

بررسی خشکی چشم

چشم انسان مقدار ثابتی رطوبت دارد و با تولید اشک، ذرات خارجی را از چشم پاک می‌کند. خشکی چشم زمانی ایجاد می‌شود که غدد اشکی چشم به دلایل مختلفی، مقدار کافی اشک تولید نمی‌کند. این حالت باعث ناراحتی و سوزش چشم می‌شود. آزمون شیرمر برای بررسی خشکی چشم استفاده می‌شود. در این روش بعد از بی‌حس کردن چشم با قطره‌های چشم، نوار باریک مخصوصی در زیر پلک تحتانی قرار داده می‌شود و بیمار چشم خود را به آرامی برای ۵ دقیقه می‌بندد. چشم پزشک براساس میزان رطوبت کاغذ، خشکی چشم را تعیین می‌کند.

عینک و اپتومتری

برای بررسی وضوح دید دور و نزدیک، معاینه چشم برای هر چشم انجام می‌شود. ابتدا یک بررسی کامپیوتری برای تعیین چگونگی عبور نور از قرنیه و عدسی فرد انجام می‌شود که با نگاه کردن به لنز دستگاه خاصی، میزان نور منعکس شده از شبکیه اندازه‌گیری می‌شود. سپس پزشک تشخیص می‌دهد که آیا به عینک نیاز دارید یا خیر. برای بررسی دید دور، پزشک از شما می‌خواهد حروف الفبا یا حروف مخصوصی که روی نمودار در فاصله مشخصی از چشم شما قرار دارند و از بالا به پایین اندازه حروف کوچکتر می‌شود را تشخیص دهید. دید نزدیک نیز با خواندن کارت‌هایی که حروف مشابهی روی آن‌ها نوشته شده، بررسی می‌شود

تجویز لنز تماسی

علاوه بر معاینات لازم برای تعیین شماره چشم، تجویز لنز نیازمند معاینات خاصی برای انتخاب لنز مناسب برای چشم است. وسیله‌ای به نام کراتومتر برای اندازه‌گیری انحنای سطح قرنیه استفاده می‌شود. این اندازه‌گیری، انحنا و اندازه مناسب لنز تماسی شما را تعیین می‌کند. از آنجا که کراتومتر فقط بخش کوچک و محدودی از قرنیه را اندازه‌گیری می‌کند، ممکن است اندازه‌گیری‌های کامپیوتری برای تعیین دقیق‌تر توپوگرافی قرنیه انجام شود. در صورتی که سطح قرنیه شما دارای بی‌نظمی‌هایی به دلیل آستیگماتیسم باشد، به نوع خاصی از لنز به نام Toric ICL Lens برای دید واضح‌تر نیاز خواهید داشت.

توپوگرافی قرنیه

توپوگرافی قرنیه در واقع نقشه برداری از انحنای سطح قرنیه است. شکل قرنیه تا حد زیادی توانایی دیدن را مشخص می‌کند. یک چشم سالم انحنای مشخصی دارد اما در صورتی که قرنیه خیلی مسطح، خیلی شیب‌دار یا انحنای غیر یکنواختی داشته باشد، موجب کاهش دید می‌شود. هدف چشم پزشک از انجام از توپوگرافی قرنیه تعیین شرحی دقیق از شکل و قدرت قرنیه است. این کار با استفاده از تکنولوژی تصویربرداری کامپیوتری انجام می‌شود. دستگاه‌هاي توپوگرافي قرنیه از يك كامپيوتر متصل به یک قسمت کاسه مانند كه داراي يك الگو با حلقه‌هاي متحدالمركز است، تشكيل شده است.