لیزر درمانی

لیزر درمانی

لیزر شبکیه یک مولد انرژی نورانی با شدت زیاد و متمرکز است که می تواند دقیقاً شبکیه را هدف قرار داده و تأثیری بر سایر بافت ها در مسیر شبکیه یا اطراف آن نداشته باشد. در بسیاری از افراد لیزر که یک درمان پیشرفته غیرتهاجمی محسوب می شود می تواند باعث حفظ دید باقی مانده و از دست نرفتن بینایی شود.

استفاده از لیزر شبکیه(رتین) برای درمان بیماری های خاصی کاربرد دارد که عبارتند از:

– رتینوپاتی دیابتی:

دیابت بیماری است که باعث اختلال جریان خون در سرتاسر بدن می شود. در این بیماری عروق شبکیه ممکن است نشت کرده و باعث ورم یا «ادم» شبکیه شود. دید شخص مبتلا به دیابت زمانی تغییر می کند که این ورم در ناحیه مربوط به دید مرکزی شبکیه یا «ماکولا» اتفاق افتاده باشد. لیزر رتین می تواند منافذی را که باعث نشت مایع می شوند مسدود کرده  و از دست رفتن بیشتر بینایی را متوقف کند.

در بعضی از افراد دیابتی عروق جدیدی در شبکیه ایجاد می شود که در واقع می خواهند جایگزین عروق مسدود شود. این عروق از نظر بافت شناسی طبیعی نبوده و عملکرد مناسب ندارند و حتی خونریزی از آنها می تواند باعث کوری فرد مبتلا خواهد شد. لیزر می تواند این عروق جدید را از بین برده و مانع از نابینایی فرد شود.

– انسداد ورید شبکیه:

عروق کوچکی که باعث خروج خون از شبکیه می شوند با افزایش سن مسدود خواهد شد. این پدیده به خصوص در افراد مبتلا به دیابت و فشار خون دیده می شود. انسداد ورید شبکیه می تواند باعث ورم آن و در نتیجه نشت مایع و خون شود و دید محیطی و مرکزی را تار کند. در موارد دیگر ممکن است عروق جدیدی تشکیل شوند که می توانند درد شدید ایجاد کرده و فشار داخل چشم را بالا ببرد. لیزر کمک می کند این تورم کاهش یابد و نیز از تشکیل عروق جدید جلوگیری کند.

– دژنرسانس وابسته به سن ماکولا:

بعضی از افراد با افزایش سن دچار تغییراتی در ماکولا می شوند که در بسیاری از افراد این تغییرات از نوع خشک  یا dry  است و با لیزر قابل درمان نیست. نوع شدیدتر که wet نامیده می شود می تواند باعث تورم ماکولا به دلیل نشت خون یا مایع شود. دژنرسانس ماکولا نوع مرطوب معمولاً باعث تاری دید بدون درد می شود.

– جداشدگی شبکیه و سوراخ های آن:

سوراخ های شبکیه می تواند در نتیجه بالارفتن سن، آسیب های چشمی، نزدیک بینی شدید و یا حتی به صورت خود به خود و بدون عامل زمینه ساز ایجاد شود.

Central Serous Chorioretinopathy

در این بیماری ممکن است یک یا چند تاول در ناحیه ماکولا ایجاد شده باشد. این ضایعات می توانند باعث تاری دید، دید غیر طبیعی رنگ، دوربینی موقت و یا ایجاد نقاط کور شوند. اگر چه اکثر افراد مبتلا بدون اقدام خاصی بهبود می یابند اما گاهی در بعضی از موارد لازم است که لیزر شبکیه انجام شود.

-تومورهای چشمی:

بعضی از تومورهای خوش خیم چشمی باعث نشت مایع و تورم شبکیه می شوند. لیزر می تواند باعث تخریب این تومورها و بهبود تورم شبکیه شود.

لیزر یاگYAG Laser

ایجاد برش در عنبیه( PI ) ، برش کپسول خلفی عدسی و برداشتن رنگدانه­ ها و کدورت­ها از روی لنز داخل چشمی از کاربردهای مهم این دستگاه است.

لیزر آرگون سبز و کریپتون قرمز

درمان با لیزر آرگون در بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی پیشرفته، وجود عروق خونی غیر طبیعی در ته چشم، اختلالات خون­رسانی شبکیه، تورم ماکولا، پارگی­های شبکیه به کار می رود. از این لیزر در درمان گلوکوم زاویه باز نیز می توان استفاده کرد.

نحوه عملکرد لیزر کریپتون قرمز شبیه لیزر آرگون سبز می­باشد، ولی به دلیل طول موج بالاتر، عبور آن از فضاهای غیر شفاف در مواردی مانند کاتاراکت، خونریزی زجاجیه و شبکیه بیشتر است.

لیزر PDT

از این نوع لیزر در درمان انواعی از بیماری­های شبکیه مانند تخریب ماکولای وابسته به سن نوع مرطوب و در بعضی از موارد در  سنترال سروز کوریورتینوپاتی(CSR) استفاده می­گردد.

در این روش درمانی در مرحله اول تزریق ماده حساس به نور مانند ویزوداین از طریق ورید بازویی صورت می­گیرد. این ماده از طریق جریان خون به عروق خونی غیر طبیعی شبکیه رسیده و تجمع می­یابد و سپس با یک لیزر با انرژی پایین  درمان انجام می­شود و  به واسطه واکنش شیمیایی که اتفاق می­افتد عروق نشت کننده مسدود می شوند. این روش درمانی سریع و بدون درد می باشد.

مرکز چشم پزشکی فوق تخصصی رازی از معدود مراکز چشم پزشکی در سطح کشور می­باشد که امکان انجام این عمل جراحی با استفاده از لیزر را زیر نظر مستقیم بهترین متخصصین شبکیه دارا می باشد.

لازم به ذکر است که پرستاران این قسمت آموزش­های تخصصی لازم را برای انجام این عمل دیده ­اند و از تجربه و سرعت عمل لازم برای اجرای مراحل مختلف فرایند برخوردار می باشند.

به وسیله | ۱۳۹۷-۱۰-۱۸ ۱۱:۵۳:۱۹ +۰۰:۰۰ دی ۱۸ام, ۱۳۹۷|دسته بندی نشده|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه