اصلاح عیوب انکساری چشم ( لیزیک ولازک)

امروزه رایح ترین راه استفاده از لیزر اکسایمر برای برطرف کردن عیوب انکساری و بی نیاز شدن از عینک می باشد.

عیوب انکساری چشم شامل نزدیک بینی، دوربینی، آستیگماتیسم و پیر چشمی است که این آخری در سنین بعد از ۴۰ سالگی به علت ایجاد وقفه در عملکرد تطابقی لنز طبیعی چشمها برای دیدن فواصل دور و نزدیک بوجود می آید و منجر به نیاز به استفاده از عینک برای مطالعه می شود.

اصلاح عیوب انکساری چشم توسط لیزر اکسایمر را اصطلاحا جراحی رفراکتیو می نامند و امروزه بیشترین شیوه های رایج در جهان برای انجام این جراحی دو شیوه لیزیک و لازک می باشد. در مرکز فوق تخصصی رازی این جراحی بوسیله دستگاه پیشرفته شوییند ۲۰۱۸ ساخت اروپا و بالاترین تکنیک روز دنیا انجام میگیرد.

در لیزیک ابتدا توسط دستگاهی به نام میکروکراتوم لایه ای از قرنیه برداشته می شود و سپس بر سطح میانی ایجاد شده از قرنیه لیزر تابانده می شود و با تغییر انحنای قرنیه و ایجاد انحنای جدید نیاز به عینک برطرف می شود. پس از آن لایه قرنیه به جای اولیه بازگردانده شده چشم برای چند روز پانسمان می شود تا به تدریج دید طبیعی به دست آید.

در لازک این عمل با کنار زدن لایه بسیار نازک سطح قرنیه انجام می شود و در واقع لیزر به سطح قرنیه تابانده می شود. تصمیم برای انجام عمل معمولا پس از معاینه توسط یکی از چشم پزشکان مرکز فوق تخصصی رازی و انجام تصویر برداری ها و آزمایشهای لازم که به دقت انجام میگیرد صورت می پذیرد. منظور از گذراندن این مراحل اطمینان از امکان انجام عمل برای فرد داوطلب و نیز نتایج موفقیت آمیز بعد از عمل می باشد. در صورت وجود شرایط خاص یا عدم امکان انجام عمل پزشک معاینه کننده توضیحات کامل را به مراجعه کننده داده وی را راهنمائی می نماید.

پس از انجام عمل جراح بسته به نوع عمل انجام شده دستورات لازم را به بیمار داده و راهنمائی های لازم را ارائه می دهد.