علت و نشانه های انسداد مجاری اشکی

//علت و نشانه های انسداد مجاری اشکی

علت و نشانه های انسداد مجاری اشکی

به طور کلی بسته شدن مجاری اشکی به دو شکل ممکن است اتفاق بیفتد.

اول انسداد نسبی که در اثر آن مجاری اشکی تنگ می‌شوند و دوم انسداد کامل. در هر دو صورت باید علت بیماری با معاینه دقیق بیمار و تصویربرداری مشخص شود. 


انسداد مجاری اشکی بسته به شدت آن «نسبی یا کامل» و نیز محل انسداد می‌تواند با اشک‌ریزش، ترشحات چرکی، التهاب و درد در گوشه داخل چشم و عفونت تظاهر کند. همچنین نشانه‌های دیگری مانند تاری دید و تحریک چشم نیز ممکن است در بعضی موارد احساس شود.


این اختلال ها گاهی به دلایل مادرزادی ظاهر می شوند که نمودهای آن از بدو تولد تا یک سالگی قابل مشاهده بوده و شایع‌ترین نوع انسداد به ویژه در نوزادان و کودکان به شمار می رود. نوع دیگری از انسداد وابسته به عوامل اکتسابی است که دلایل آن آلرژی، سینوزیت، عفونت‌های چشمی و عفونت‌های بینی است.

در چه سنی بیشتر مراقب باشیم؟

افرادی که در معرض این مشکل قرار دارند کودکان از بدو تولد تا یک سالگی هستند. به همین دلیل نوزادان در هنگام تولد می‌بایست از این نظر مورد آزمایش قرار بگیرند؛ دسته دوم افرادی هستند که در دهه پنجم و ششم عمر قرار دارند؛ آنها بیشترین فراوانی مبتلایان به این عارضه را تشکیل می‌دهند. اما افرادی که دارای سینوزیت و آلرژی هستند در هر سنی حتی جوانی ممکن است به این مشکل دچار شوند. لازم به ذکر است که در زنان به علت اینکه مجاری اشکی کوتاهتری دارند این مشکل به صورت شایع دیده می شود.

آلرژی را جدی بگیرید

بیماری آلرژی یا همان حساسیت اغلب فصلی عامل مهمی است که باعث می‌شود تمام زحمات شما برای درمان انسداد مجاری اشکی بی اثر بماند. بیمارانی که سابقه آلرژی و سینوزیت دارند می‌بایست پس از درمان، داروهای ضد آلرژی را طبق نظر پزشک مصرف کنند، در غیر این صورت احتمال بازگشت مشکل انسداد مجاری اشکی آنها وجود دارد.

 

به وسیله | ۱۳۹۶-۳-۱ ۱۲:۲۶:۰۹ +۰۰:۰۰ خرداد ۱ام, ۱۳۹۶|تازه ها|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه