راهکارهای بسته شدن مجاری اشکی

//راهکارهای بسته شدن مجاری اشکی

راهکارهای بسته شدن مجاری اشکی

چگونه میتوان جلوی انسداد مجرای اشکی را گرفت و یا چگونه میتوان این گرفتگی را درمان کرد؟

در مسیر درمان، قدم اول آن است که براساس علائم، نوع و شدت انسداد توسط چشم پزشک متخصص تعیین شود. در مراحل اولیه و خفیف ممکن است کمپرس گرم و استفاده از آنتی بیوتیک‌های موضعی به شکل قطره و یا خوراکی این مشکل را برطرف کند. در صورتی که انسداد مجاری اشکی باشد و یا به زبان ساده مجاری اشکی تنگ بوده و فرد اشک ریزش قابل توجه داشته باشد، نوعی مجرای میله‌ای شکل در محل مجرای اصلی کار گذاشته می‌شود که به «استنت سیلیکونی» مشهور است. این روش برای مدت کوتاهی می‌تواند به بهبود و رفع علائم و تنگی مجرای اشکی کمک کند.

عمل جراحی در گام بعدی

روش‌های جراحی که در حال حاضر انجام می‌شود دو شیوه متفاوت دارند. یکی از طریق برش پوست بینی است که فقط چشم پزشکان آن‌را انجام می‌دهند. روش دیگر با استفاده از دستگاه آندوسکوپ از راه سوراخ بینی و بدون برش سطح پوست انجام می‌شود. روش دوم اگر بیمار مشکلات دیگری مانند انحراف تیغه بینی، انسداد سینوس‌ها و پولیپ داشته باشند باید به شکل همزمان توسط چشم‌پزشکان و متخصصان گوش، حلق و بینی صورت پذیرد زیرا در غیر این صورت احتمال بازگشت مجدد مشکل انسداد مجاری اشکی دور از انتظار نیست.

کدام‌ روش درمان موفقیت بیشتری دارد؟

پیش از این تصور می‌شد که موفقیت درمان از طریق برش پوست بیشتر از روش آندوسکوپی باشد، اما در حال حاضر با پیشرفت تکنیک‌های درمان آندوسکوپی، میزان نتیجه‌گیری مثبت از عمل داخل بینی بسیار بیشتر شده و با عمل جراحی برش پوستی برابری می‌کند.
در بیمارستان چشم‌ پزشکی نور اگر بیماری همزمان با انسداد مجرای اشکی، نیاز به درمان مشکلات داخل بینی نیز داشته باشد، با تشکیل تیم جراحی اعم از چشم‌ پزشک و متخصص گوش، حلق و بینی به طور همزمان هر دو مشکل درمان خواهد شد.
ذکر این نکته مهم است که در صورت انجام عمل جراحی از طریق پوست، جای آن باقی می‌ماند که این موضوع برای افرادی که بهبود زخم در آنها دیرتر انجام می‌گیرد حائز اهمیت خواهد بود. البته مقدار برش کمتر از یک سانتی متر است و برای حل این مشکل، داروهایی برای از بین بردن محل برش تجویز می‌شود.

به وسیله | ۱۳۹۶-۱۱-۱۸ ۰۸:۴۶:۵۲ +۰۰:۰۰ بهمن ۱۷ام, ۱۳۹۶|تازه ها|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :

ثبت ديدگاه