چند حرکت ورزشی برای چشم‌

//چند حرکت ورزشی برای چشم‌

چند حرکت ورزشی برای چشم‌

حتی اگر مانیتور ال سی دی بخرید و در فاصله ای مناسب با چشمتان قرارش دهید، نمیتوانید جلوی آسیبهایی که ممکن است به چشمتان برسد را بگیرید. یکی از شایعترین عوارض کار با رایانه، خستگی شدید چشم و خشکی آن است. وقتی تمام هوش و حواستان را به کارتان میدهید و به صفحه نمایش خیره میشوید، کمتر از حالت معمول عضلات چشمتان را حرکت میدهید و پلک میزنید. همین کافی است تا بعد از چند ساعت صاحب چشمی خسته و خشک شوید و کار کردن برایتان دشوار شود. شاید با استفاده از تمرینهای چشمی که در ادامه به شما معرفی میکنیم، بتوانید بخشی از این خستگی را از بین ببرید و از دچار شدن به عوارض چشمی کار کردن با رایانه جلوگیری کنید.

eye-sport

تمامی ماهیچه‌های بدن در طول روز و در اثر کار زیاد دچار خستگی و گرفتگی می‌شوند. چشم‌ها نیز همينطور هستند. اگر کارمند هستید و یا به واسطه شرایط کاری خود در طول روز مدت زمان زیادی را صرف کار با رایانه و گوشی‌های تلفن همراه می‌کنید با انجام چند ورزش کوچک می‌توانید از چشم‌های خود بهتر مراقبت کنید.

از دست‌هایتان کمک بگیرید

هر ۱۵ دقیقه یک بار در مکان آرام و راحتی بنشینید. چشم‌ها را ببندید و کف دست‌های خود را روی چشم‌ها قرار دهید تا چشم‌ها فرصتی برای استراحت داشته باشند. گرمای کف دست‌ها می‌تواند در ریلکس شدن چشم‌ نقش به سزایی داشته باشد. البته نیاز به تذکر نیست که قبل از این ورزش حتما دست‌های خودرا با آب و صابون خوب شست‌وشو دهید.

پلک زدن را فراموش نکنید

یکی از عوارض کار مداوم با رایانه- تبلت و گوشيهاي همراه، خیره ماندن به صفحه نورانی و کاهش تعداد استاندارد پلک زدن است. کاهش تعداد پلک زدن منجر به بروز خشکی چشم شده و می‌تواند سوزش، خارش و التهاب ایجاد کند. بدیهی است در صورت بروز این علائم فرد سعی میکند با مالش چشم‌ از شدت خارش و سوزش بکاهد اما همانطور که در مطالب پیش از این هم اشاره شد، این حرکت می‌تواند آسیب‌های جدی را در چشم به وجود بیاورد. پس بهتر است، در زمان کار با رایانه و دستگاههاي مشابه پلک زدن را فراموش نکنیم و هر ۱۵ دقیقه یکبار به چشم های خود استراحتی کوتاه بدهیم.

چشم‌های خود را بچرخانید

ماهیچه‌های چشم نیز مانند همه ماهیچه‌های بدن دچار گرفتگی كوفتگي و خستگي می‌شوند. زمانی که برای مدت زمان طولانی و بدون استراحت ازچشم‌های خود برای کارهایی که نیاز به تمرکز بالا دارند استفاده می‌کنید این حالت از خستگی و گرفتگی در چشم‌ها به وجود می‌آید. برای رهایی از این مشکل، چشم‌های خود را در حالت باز بچرخانید به طوری که کره چشم یک دایره فرضی کامل را دور بزند. این کار را چند بار در دو جهت تکرار کنید تا خستگی چشم‌هایتان از بین برود.

حواس چشم‌هایتان را پرت کنید

پس از کار طولانی با رایانه و نگاه کردن مداوم به فاصله نزدیک، چشم از صفحه کامپیوتر برداشته و به اشیاء و وسایل دورتر نگاه کنید. بر روی هر چیز پنج ثانیه صبر کنید و بعد نگاه خود را به سمت شیء دیگری برگردانید. این ورزش می‌تواند حالت‌های التهابی و خستگی ماهیچه‌های چشم را از بین ببرد. برای انجام این ورزش عجله نکنید و آن را به آرامی و با حوصله انجام دهید.

به وسیله | ۱۳۹۵-۸-۲ ۰۹:۴۵:۲۳ +۰۰:۰۰ آبان ۲ام, ۱۳۹۵|تازه ها|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :