مراقبتهای بعد از عمل مجراي اشكي

/مراقبتهای بعد از عمل مجراي اشكي
مراقبتهای بعد از عمل مجراي اشكي ۱۳۹۵-۸-۳ ۱۱:۵۸:۵۸ +۰۰:۰۰

مراقبتهای بعد از عمل مجراي اشكي

مقدمه : مجراي اشكي در قسمتهاي مختلفي ممكن است دچار انسداد گردد.

اختلالات پلك

انسداد قبل از كيسه اشكي

انسداد در مسير عبور كيسه اشكي بداخل بيني (‌شايعترين محل انسداد)

لذا بسته به محل انسداد و صلاح ديد جراح چشم، نحوه برخورد با بيماران و نهايتاً نوع عمل جراحي متفاوت خواهد بود.

الف) گروهي از بيماران كه مبتلا به انسداد مادرزادي مجراي اشكي ميباشند و معمولاً شيرخواران را تشكيل ميدهند و تحت بيهوشي سبك و كوتاه مدت تحت عمل سونداژ قرار ميگيرند. در اين گروه معمولاً چشم پانسمان نميشود و قطره هاي چشم و بيني بعد از عمل شروع مشود. مدت زمان مصرف دارو معمولا دو هفته ميباشد.

op2

شستشوي صورت بعد از عمل سونداژ بلامانع است و استحمام روزانه بعد از عمل توصيه ميشود. مراقبت از بيمار به منظور عدم ابتلاء به سرماخوردگي بعد از عمل الزامي است.

سونداژ مجدد يا لوله گذاري مجراي اشكي (كرافورد) معمولا يكماه بعد از عمل اول سونداژ و در صورت عدم بهبودي توصيه ميشود.

ب: در بيماران بزرگسال كه معمولاً انسداد مجراي اشكي اكتسابي ميباشد بسته به محل انسداد و شدت آن و صلاحديد پزشك معالج نوع عمل متفاوت خواهد بود.

چنانچه براي بيمار لوله گذاري انجام شده (كرافورد)، مدت زمانيكه لوله داخل مجراي اشكي باقي ميماند بين شش هفته تا شش ماه ميباشد. (بستگي به شدت انسداد و نظر پزشك معالج دارد) مصرف قطره هاي چشم و بيني بلافاصله بعد از عمل آغاز ميگردد و معمولا دو هفته ادامه مييابد. از دستكاري چشم به منظور جلوگيري از جابجايي لوله در چشم خودداري نماييد. در صورت بروز جابجايي لوله در چشم از دستكاري اضافي خودداري نموده و پس از پانسمان چشم به پزشك معالج خود مراجعه فرماييد.

ناگفته نماند كه بروز عارضه فوق چندان جنبه اورژانس نداشته و نبايستي موجب نگراني شديد بيمار و اطرافيان گردد.

ج)گروهي كه تحت عمل جراحي DCR قرار ميگيرند. معمولا چشم پانسمان و تامپون بيني براي مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت بعد از عمل براي بيمار گذاشته ميشود. (اختياري بسته به نظر پزشك و چگونگي عمل جراحي دارد)

– آنتي بيوتيك خوراكي براي مدت ۷-۵ روز توصيه ميشود.

– مصرف قطره هاي چشمي و بيني از روز اول بعد از عمل پس از برداشتن پانسمان چشم آغاز ميگردد و مدت ۲-۳ هفته ادامه مي يابد. خونريزي جزئي عادي است و نبايستي موجب نگراني بيمار و اطرافيان گردد.

کلينيک چشم پزشکي رازي مفتخر است در هر ساعت از شبانه روز پاسخگوي شما عزيزان جهت جوابگويي توسط پرستار باشد. لذا در صورت داشتن هرگونه سوالي در خصوص عمل جراحي    مي توانيد با شماره تلفن ۰۲۱۸۱۰۳۴ تماس حاصل فرمائيد.