مراقبتهای بعد از عمل آب سياه

/مراقبتهای بعد از عمل آب سياه
مراقبتهای بعد از عمل آب سياه ۱۳۹۵-۸-۳ ۱۲:۰۲:۵۶ +۰۰:۰۰

مراقبتهای بعد از عمل آب سياه

عمل جراحي آب سياه جهت افزايش ديد بيمار نيست بلكه جهت كنترل فشار چشم و جلوگيري از پيشرفت بيماري و صدمه بيشتر به عصب چشم ميباشد. چند روز بعد از عمل بيمار ممكن است كاهش بينايي داشته باشد كه به علت التهاب چشم و وجود هوا در اتاق قدامي چشم و عوامل ديگر ميباشد كه بعد از چند روز برطرف ميشود. بعلت مصرف دارو ديد نزديك ممكن است۴ تا ۶ هفته مختل شود گاهي كاهش ديد مختصري ممكن است باقي بماند.

بعد از جراحي جهت محافظت از چشم و جلوگيري از ضربه به چشم به مدت يك هفته از محافظ پلاستيكي (شيلد) استفاده ميشود. بايد شيلد را روزانه با آب و صابون شست و خشك كرد و سپس از آن استفاده كرد.

op1

در تاريخ تعيين شده جهت ويزيت بطور دقيق مراجعه كنيد و داروها را با خود همراه بياوريد.

يك تا دو ماه مصرف داروهاي چشمي پس از عمل لازم ميباشد. از مصرف خودسرانه دارو خودداري كنيد.

قطره ها را در زمان تعيين شده استفاده كنيد. در فواصل خواب (۵ تا ۶ ساعت) لازم نيست بيمار را از خواب بيدار كنيد.

روش صحيح قطره ريختن

ابتدا دستها را با آب و صابون بشوئيد.

قطره را درست در بالاي چشم نگه داريد توجه داشته باشيد نوك قطره چكان با چشم و مژه ها تماس پيدا نكند، پلك پائين را با انگشت اشاره پائين بكشيد تا حفره كوچكي پيدا شود سپس قطره را در حفره مورد نظر بچكانيد. به آرامي چشمها را ببنديد و پلك را باز و بسته نكنيد تا قطره از چشم و مجراي اشكي خارج نشود.

براي جلوگيري از خروج قطره از راه مجراي اشكي ميتوان گوشه داخلي چشم را ۲ تا ۳ دقيقه فشار داد.

نكته مهم : در هر نوبت در هر چشم فقط يك قطره چكانده شود بين دو قطره متفاوت ۱۰ دقيقه فاصله بياندازيد تا داروي قبلي جذب شود.

با پارچه خشن يا دستمال كاغذي زير چشم را تميز نكنيد چون باعث خراش قرنيه ميشود براي تميز كردن ترشحات صبحگاهي چشم با قطره آنتي بيوتيك (كلرامفنيكل، جنتامايسين و سولفاستاميد) روي چشم و پلك ريخته با پنبه تميز آهسته ترشحات را پاك كرده ولي به چشم فشار نياوريد چون باعث باز شدن بخيه ها ميشود.

براي نماز خواندن تا يك هفته از ركوع و سجده خودداري كنيد ميتوانيد مهر را با دست به پيشاني نزديك كنيد

زمان استحمام را حتما از پزشك  سوال كنيد اگر جراحي با عارضه اي همراه نباشد بعد از روز پنجم ميتوان حمام كرد و هنگام شستشوي سر و صورت بايد چشم بسته باشد. البته شستشوي گردن به پائين روز بعد از عمل اشكالي ندارد.

مطالعه و تماشاي تلويزيون و فعاليت عادي زندگي و خوابيدن به طرف چشم عمل شده اشكالي ندارد ولي از خوابيدن روي شكم خودداري شود.

بعد از جراحي مسافرت با وسيله نقليه و هواپيما بلامانع است اما در اتومبيل به جلو نگاه كنيد و از نگاه كردن به كناره جاده خودداري كنيد (چون باعث حركت سريع چشم شده و زيان آور است)

جهت تسريع بهبودي مصرف مايعات فراوان و قدم زدن موثر است.

بعد از جراحي خطر التهاب و عفونت وجود دارد بنابراين به محض بروز درد

بعد از جراحي خطر التهاب و عفونت وجود دارد بنابراين به محض بروز درد شديد، قرمزي، حساسيت به نور كاهش ديد و ترشح چركي از چشم فوراً به پزشك مراجعه كنيد.

بخيه ها در عرض ۲ تا ۴ هفته كشيده ميشوند اگر احساس جسم خارجي در چشم كرديد يعني بخيه شل شده و زودتر كشيده ميشود.

رژيم غذايي خاصي نياز نيست اگر بيمار قبل از عمل جراحي رژيم غذايي خاصي داشت (ديابت، فشار خون و …) بعد از جراحي ميتواند آنرا ادامه دهد.

کلينيک چشم پزشکي رازي مفتخر است در هر ساعت از شبانه روز پاسخگوي شما عزيزان جهت جوابگويي توسط پرستار باشد. لذا در صورت داشتن هرگونه سوالي در خصوص عمل جراحي مي توانيد با شماره تلفن ۰۲۱۸۱۰۳۴ تماس حاصل فرمائيد.