فشار خون را جدي بگيريم-دكتر لاشئي

//فشار خون را جدي بگيريم-دكتر لاشئي

فشار خون را جدي بگيريم-دكتر لاشئي

دکتر لاشئی ابتدا به تعریف بیماری پرداخت و گفت: در واقع گردش خون در بدن با فشار توام است .فشار خون مشخصه سیستم عروقی بدن است و همه افراد دارای فشار خون هستند. بنابر این صحیح تر آن است که این بیماری را پر فشاری خون بنامیم. فشار طبیعی خون ، فشار کمتر از ۱۲۰ روی۰ ۸ میلیمتر جیوه است . در بزرگسالان اگر فشار خون بالاتر از ۸۰/۱۲۰میلیمتر جیوه و کمتر از ۸۹/۱۳۹ میلیمتر جیوه باشد اصطلاحا می گویند فرد مبتلا به مرحله پیش از فشار خون بالا یا prehypertansion stage می باشد که اهمیت زیادی دارد . این افراد مستعد ابتلا به پر فشاری خون بوده و بایستی از همین مرحله اقدامات کنترلی را شروع نمایند. وقتی فشار خون از ۹۰/۱۴۰ میلیمتر جیوه بالاتر رود، فرد دچار پر فشاری خون شده است.

پر فشاری خون چرا اهمیت دارد؟
به گفته معاون پژوهشی بیمارستان فارابی، بسیاری از افراد از ابتلای خودشان به پر فشاری خون ،آگاه نمی باشند . یا آنرا نادیده می گیرند. بیماری پرفشاری خون باعث تغییرات گسترده و پیچیده ای در عروق بدن می شود.
اهمیت پرفشاری خون آنقدر زیاد است که بعضی ها توصیه می کنند، حتی افراد بالای ۵۰ سالی که فشار خون بالا، طبق تعریف کلاسیک آن ندارند، روزانه از یک داروی پائین آورنده فشار خون ملایم استفاده نمایند، تا فشار خونشان پائین نگاه داشته شود. چون ثابت شده بسیاری از مشکلات سیستم قلبی- عروقی بدن تحت تاثیر همین پر فشاری خون است.

تاثیر پر فشاری خون بر سلامت چشم
استاد گروه رتین بیمارستان فارابی، ضمن اشاره تاثیر فشار خون بالا در تمام اندام ها ادامه داد: بالا بودن فشارخون علاوه بر عوارضی كه در قلب، كلیه، مغز و سایر اندام ها ایجاد می كند می تواند روی چشم ها نیز تأثیر بگذارد. در واقع پرفشاری خون در تمام سیستم هائی که رگ در آن وجود دارد می تواند عارضه منفی ایجاد نماید.
چشم از لایه های مختلفی تشکیل شده که عمدتا دارای رگ هستند. مانند ملتحمه ، شبکیه و کروئید(مشیمیه)، که مطمئنا در اثر پر فشاری خون تغییراتی در آنها ایجاد می شود. حتی بافت هائی مانند عدسی چشم هم که فاقد رگ می باشد ممکن است تحت تاثیر پر فشاری خون تغییراتی بکنند.
بنابراین پر فشاری خون تقریبا روی تمام لایه های چشم تاثیر جدی دارد. از خونریزی های زیر ملتحمه گرفته تا تغییراتی که در شبکیه و کروئید بیماران ممکن است اتفاق بیافتد.
این تغییرات هم تحت تاثیر شدت فشار خون و هم تحت تاثیر عوارض مزمن فشار خون بالا است که به صورت تصلب شرائین خود را نشان می دهد.
تاثیر مستقیم فشار خون بالا روی شبکیه و کروئید بیشتر تابع شدت فشار خون است که از آن تحت عنوان رتینوپاتی فشار خونی نام می بریم و در موارد خفیف به صورت خونریزی های پراکنده، تجمع چربی و تورم لایه های شبکیه به خصوص در ناحیه ماکولا (لکه زرد )است، در موارد شدید تر ورم در سر عصب بینایی ایجاد شده و باعث افت شدید دید در بیمار می شود. حتی ممکن است مایع زیادی در شبکیه جمع شده و باعث افت شدید بینائی شود.
دکتر لاشئی اضافه کرد : همانطور که اشاره شد، این تغییرات در اثر شدت فشار خون و در افرادی که به طور ناگهانی فشار خونشان بالا می رود بوجود می آید؛ مثل خانم های بارداری که دچار اکلامپسی و پره اکلامپسی ( مسمومیت حاملگی) می شوند. در این بیماران با افزایش ناگهانی و شدید فشار خون به سرعت شبکیه و سر عصب بینائی متورم شده و کاهش دید شدید پیدا می کنند. این افراد نیاز به کنترل دقیق فشار خون دارند تا عوارض کاهش پیدا کند و دید برگردد. گرچه گاهی اوقات ممکن است بازگشت دید به طور کامل صورت نگیرد.
یا در افراد جوانی که در اثر از دست دادن شدید مایعات بدن ، دچار ترومبوز شریان کلیوی می شوند هم همین علائم پیدا می شود.

بعضی اوقات تغییراتی در شبکیه مشاهده می شود که ناشی از ناشی از مزمن و طولانی شدن مدت پر فشاری خون است .حتی در مواردی که ظاهرا فرد فشار خونش کنترل است اثرات تخریبی روی عروق شبکیه اتفاق افتاده و باعث بروز انواع حوادث عروقی در شبکیه مانند انسداد شاخه ای یا مرکزی ورید شبکیه می شود. در این حالت ترومبوز در عروق وریدی ایجاد شده و شبکیه متورم می گردد و دید بیمار به شدت افت می کند.
افت دید در این موارد معمولا طولانی تر بوده و به سختی بهبود می یابد. بیشتر مواقع به کارهای تخصصی مانند تزریق داروهای خاصی داخل شبکیه یا حتی لیزر نیاز است.
گاه به علت عوارض دراز مدت باقیمانده دید بیمار از بین می رود، فرد دچار گلوکوم شده و حتی منجر به نابینائی می شود. به همین دلیل، کنترل پر فشاری خون اهمیت دارد؛ چون خیلی از اوقات در زمانیکه خود بیمار فکر می کند مشکلی ندارد، عوارض جدی چشمی ایحاد می شود.
به ویژه وقتی بیماری پر فشاری خون با عوامل خطر دیگری مانند دیابت و یا چربی خون بالا همراه باشد؛ دست به دست هم می دهند و مجموعا باعث می شوند عوارض جدی چشمی می شوند که حتی نهایتا موجب نا بینائی می شود.

برای داشتن چشمانی سالم ، فشار خون را جدی بگیرید.
معاون پژوهشی بیمارستان فارابی و عضو هيات توصیه کرد: توصیه بنده به عنوان چشم پزشک به بیماران و حتی به همکاران دیگر این است که بیماری فشار خون بالا را جدی بگیرند. حتی در مواردی که فشار خون به طور عادی بالا نیست و گاه گاه و در مواقع عصبانیت پیش می آید نشانه وجود مشکل در بستر عروقی فرد بوده و باید حتما به طور دقیق فشار خون کنترل گردد.
سایر عوامل خظر مثل دیابت، چربی خون بالا، استرس و سیگار کشیدن هم بسیار بسیار مهم است و کنترل این ها ضروری است تا درمجموع سیستم عروقی از سلامت و بهداشت لازم برخوردار شده و خطر عوارض ناشی از پر فشاری خون در بستر عروقی، خصوصا در چشم ها دیده نشود .

معاینه چشم در افراد مبتلا به پرفشاری خون
به گفته دکتر لاشئی بیماری پر فشاری خون بیماری شایعی است که با تخصص های مختلف پزشکی ارتباط می یابد. توصیه ما این است که ابتدا فشار خون بیمار توسط یک متخصص داخلی یا قلب وعروق به طور کامل کنترل شود سپس بنابر شرایط سنی بیمار و داشتن بیماری همزمان دیگری مانند دیابت، چربی خون فواصل زمانی معاینه چشم تعیین می شود. اگر بیمار جوان و بدون بیماری زمینه ای دیگر باشد، معاینه سالانه چشم کافی است. اما در بیمارانی که فشار خون بالا و دیابت همزمان دارند بسته به میزان علائم پر فشاری و دیابت که در ته چشم مشاهده می شود. ممکن است معاینه در فواصل ۳-۲ ماهه یا ۴ماه یکبار یا ۶ ماه یکبار، لازم باشد. به همین خاطر نمی توان یک الگوی ثابت برای معاینه چشم همه بیماران دارای فشار خون بالا توصیه نمود .معمولا در اولین معاینه بر اساس سن و یافته های ته چشم بیمار زمان معاینات بعدی تعیین می گردد . اگر مشکل خاصی وجود نداشته باشد معاینه هر ۶ ماه یکبار تا سالی یک بار کفایت میکند ولی اگر مشکل خاصی باشد ممکن است فاصله کمتر باشد.

مصرف داروهای کنترل کننده فشار خون و سلامت چشم
عضو هیئت مديره كلينيك رازي در ادامه می گوید: معمولا داروهای کنترل کننده فشار خون عارضه چشمی ندارند. تنها نکته ای که در مورد داروهای ضد فشار خون ثابت شده و باید جدی گرفته شود آن است که مصرف شبانه داروهای کنترل کننده فشار خون در بیماران، به خصوص کسانی که مشکلات کلیوی جدی دارند، ممکن است افت شدید فشار خون ایجاد نماید. بطوریکه خون رسانی به سر عصب بینائی کاهش یافته و عصب بینائی دچار سکته گردد در نتیجه صبح که از خواب بیدار می شوند با افت شدید دید ومحدودیت میدان بینائی مواجه می گردند. در این موارد اگر افت دید شدید باشد، مدتی داروهای ضد فشار خون کم شده و هم چنین توصیه می گردد داروهای ضد فشار خون در پایان شب استفاده نشود .

آیا عوارض چشمی فشار خون بالا قابل باز گشت هستند؟
دکتر لاشئی در پاسخ به این سوال می گوید: در مواردی که عوارض چشمی به علت شدت فشار خون اتفاق می افتد و معمولا ناگهانی هستند ؛ شانس بازگشت دید خیلی خوب است .ولی در مواردی که به علت حوادث عروقی وریدی اتفاق می افتند، مثل انسداد شاخه ای و انسداد ورید مرکزی شبکیه بازگشت دید مشکل تر است. گرچه در بین آنها هم موارد انسداد شاخه ای وضعیت بهتری از بیماران مبتلا به انسداد ورید مرکزی شبکبیه دارند .
عضو هیئت علمی بیمارستان فارابی به عنوان آخرین توصیه گفت: توصیه من این است که بیماران حتی آن هائی که پرفشاری خون خفیف دارند بیماری خود را جدی بگیرند و حتما آن را کنترل نمایند. این کنترل فقط داروئی نیست بلکه شامل رژِیم غذائی مناسب (کاهش مصرف نمک و قند) ، تغییر در روش زندگی ( ورزش، پیاده روی، کاهش استرس و قطع مصرف سیگار)می شود. نکته مهم دیگر کاهش وزن بیماران است؛ بیمارانی که اضافه وزن دارند و در ریسک پر فشاری خون هستد، با کاهش وزن هم فشار خونشان پائین می آید هم خیلی خوب کنترل می شود .

به وسیله | ۱۳۹۵-۷-۱۱ ۱۴:۰۸:۱۵ +۰۰:۰۰ مهر ۱۱ام, ۱۳۹۵|تازه ها|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :