انواع عدسی های عینک

//انواع عدسی های عینک

انواع عدسی های عینک

برای اصلاح عیوب انکساری و بهبود نیازهای بینایی افراد، عینک ها و عدسی های مختلفی تجویز می‌شود.

glass_glass

عدسی ها به دو دسته کلی شیشه‌ای و پلاستیکی طبقه بندی می شوند. عدسی های شیشه ای که قدمت بیشتری دارند، غالباً دوام بالاتری نسبت به عدسی های پلاستیکی دارند. بر خلاف عدسی های پلاستیکی دیرتر خش بر می دارند اما زودتر هم میشکنند که این امر می تواند برای چشم مخاطرات بسیاری ایجاد کند.
حسن عدسی های پلاستیکی، امکان ایجاد پوشش های مختلف از جمله ضد بخار، ضد انعکاس، جاذب پرتوهای ماوراء بنفش، جاذب پرتوهای مادون قرمز، ضد خش و … می باشد که این پوشش ها باعث افزایش ایمنی چشم ها و بهبود عملکرد بینایی خواهد شد.

نوع خاصی از انواع عدسی های پلاستیکی عدسی های پلی کربنات هستند که مقاومت زیادی در برابر ضربه و شکستگی دارند، لذا به عنوان عینک ایمنی در برخی مشاغل و یک عینک قابل اطمینان برای ورزشکاران و کودکان محسوب می شوند.

عدسی های پلاستیکی و شیشه ای می‌توانند فوتوکرومیک هم باشند. رنگ این نوع عدسی ها در مقابل نور (به ویژه طول موج های کوتاه نور) تغییر کرده و به خاکستری یا قهوه ای با تیرگی های متفاوت تبدیل می‌شود. کاهش شدت نور باعث تغییر رنگ عدسی به حالت اولیه می شود.

گاهی عدسی های پلاستیکی و شیشه ای ضریب شکست بیشتری نسبت به حالت معمول داشته و این امر باعث کاهش ضخامت عدسی برای یک نمره معین خواهد شد. به این عدسی ها، عدسی های فشرده گفته می شود.

به نوع دیگری از عدسی ها که برای ایجاد شرایط انکساری بهتر و خطاهای اپتیکی کمتر در انحنای سطوح آنها تغییراتی اعمال شده، عدسی های آسفریک (غیر کروی) گفته می شود. این تغییرات در انحناهای عدسی موجب کاهش خطاهای عدسی، نازک تر شدن آن و طبعاً سبک تر بودن خواهد شد. نتیجه کاربرد این عدسی ها ایجاد کیفیت بهتر دید است. در افراد دچار پیر چشمی و یا برخی از اختلالات چشمی کودکان و یا نوجوانان از عدسی های ویژه دو کانونی یا چند کانونی و یا عدسی های تدریجی استفاده می شود. این عدسی ها باعث خواهند شد که محدوده دید فرد در فواصل گوناگون به نحو چشم گیری بهبود یابد.

به وسیله | ۱۳۹۵-۸-۲۲ ۱۰:۲۱:۳۵ +۰۰:۰۰ آبان ۲۲ام, ۱۳۹۵|تازه ها|بدون ديدگاه

درباره نویسنده :