آلودگی هوا و افزایش آلودگی های چشمی

/آلودگی هوا و افزایش آلودگی های چشمی
آلودگی هوا و افزایش آلودگی های چشمی ۱۳۹۵-۱۰-۱۱ ۱۴:۱۰:۰۲ +۰۰:۰۰

ترکیبات موجود در آلودگی هوا هر کدام تاثیر خاص خود را در سلامت انسان دارد. از جمله غبارها و ذرات معلق اگر در اشک حل شوند روی چشم اثر می‌گذارند و باعث می‌شوند یک پارچگی لایه چربی به هم خورده و اشک تبخیر شود.

49321163
اثر دیگر آلودگی هوا، تشدید آلرژی‌های چشمی است. افرادی که زمینه این نوع آلرژی را دارند هنگام مواجه شدن با مواد آلاینده، مشکلات بیشتری احساس می‌کنند و معمولا با علامت‌هایی نظیر خارش و سوزش چشم، احساس وجود جسم خارجی در چشم و بالارفتن دما روبه‌رو می‌شوند.

برای پیشگیری از این موارد، ابتدا باید از تردد‌های غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنیم، در غیر این صورت بهتر است از عینک‌های محافظ چشم استفاده شود. اطراف این عینک‌ها بسته است تا مواد آلاینده وارد چشم نشده و از طرفی اشک سطح چشم تبخیر نشود. بعضی از این عینک‌ها را می‌توان با نمره سفارش داد و برخی دیگر را بر روی عینک طبی نصب کرد. در هر حالت تجویز این عینک‌ها باید توسط چشم پزشک متخصص انجام شود.

شست‌وشوی مرتبط چشم‌ها هم در کاهش این سندروم یا آلرژی‌های چشمی اهمیت دارد. اگر فقط سندروم خشکی چشم وجود دارد آب گرم توصیه می‌شود و در صورت تشخیص آلرژی چشمی آب سرد بهتر است.

شست‌وشو و ماساژ چشم‌ها باعث پاک شدن چربی‌ها می‌شود، در عین حال غده‌های اشکی را فعال کرده و لایه چربی، اجازه تبخیر اشک را نمی‌دهد. در محیط‌های مسقف مانند منزل یا محل کار استفاده از فیلترهای تصفیه هوا یا بخور سرد توصیه شده است. از سوی دیگر اشک مصنوعی هم موثر است و علائم خشکی چشم را کاهش می‌دهد. نکته مهم آن که قبل از هر اقدامی بهتر است با چشم پزشک مشورت شود.

در مورد اشک مصنوعی توصیه شده از انواع یک بار مصرف به دلیل عدم وجود مواد نگه‌دارنده استفاده شود و در عین حال اثربخشی بهتری دارند. فراموش نکنید این ماده محدودیت سنی و جنسی نداشته و در طول روز می توان به دفعات از آن استفاده کرد. لازم به ذکر است گنجایش اشک در سطح چشم تنها ۱۲ درصد یک قطره کامل است، پس بعد از استفاده از قطره های یک بار مصرف، مقداری از آن باقی می‌ماند که می‌توان آن را حدود ۱۰ ساعت در یخچال نگه‌داری کرد.